Osuszanie i Odgrzybianie Mieszkania | Ścian | Drewna | Budynków | Murów | Domu | Warszawa | tel. 504 928 205

DERTY SERWIS | Osuszanie | Odgrzybianie i usuwanie pleśni z drewna, ścian, Murów, Budynków, Domów ,Fundamentów, poddasza, Więźby dachowej | metodą iniekcji krystalicznej | Warszawa

Wpisy

 • środa, 05 lipca 2017
  • odgrzybianie i usuwanie pleśni z drewna - więźby dachowej

    Drewno to podstawowy materiał budowlany wykorzystywany jako elementy konstrukcyjne np. poddasza, więźby dachowej czy drewnianej elewacji domu ale jak każdy materiał organiczny narażony jest na szereg zagrożeń ze strony warunków atmosferycznych takich jak deszcz, wilgoć i temperatura. Krok po kroku opisujemy w jaki sposób powstaje grzyb domowy jak również jaki wpływ na zagrzybienie czy pleśnienie ma brak impregnacji drewna, nieprawidłowo działająca wentylacja grawitacyjna czy nieszczelności w obrębie bariery paro przepuszczalnej dachu.

   W jaki sposób powstają grzyby pleśniowe na drewnianej architekturze budynków takiej jak poddasze nieużytkowe, drewniane tregry stropowe czy stolarka domowa (okienna, drzwiowa) ?


   Rozwój grzybów pleśniowych powodowany jest szeregiem czynników m.in.

   • przez uszkodzoną folie paro przepuszczalną
   • przy złej konstrukcji dachu ( nieodpowiednie odprowadzenie wilgoci poza budynek )
   • podczas braku odpowiednio działającej wentylacji grawitacyjnej.
   • suszenie ubrań w domu
   • brak nawiewników okiennych

    

   A więc lista jest spora do tego dochodzi nieodpowiednia , bądź zużyta bariera paroizolacyjna drewna innymi słowy brak impregnacji konstrukcji drewnianych domu.


   wentylacja grawitacyjna - sprzymierzeniec w walce z grzybem i pleśnią drewna, konstrukcji drewnianej poddasza

   wentylacja grawitacyjna - sprzymierzeniec w walce z grzybem i pleśnią drewna, konstrukcji drewnianej poddasza

   Odpowiednio wykonana wentylacja grawitacyjna domu ,ma za zadanie odprowadzić nadmiar wilgoci poza budynek ,bo ciepłe i wilgotne powietrze zastępuje chłodniejszym i suchym. Wietrząc pomieszczenia czy używając wcześniej zamontowanych nawiewników okiennych, wzmacniamy działanie wentylacji w miesiącach letnich,czyli wtedy gdy eksploatacja instalacji grawitacyjnej przestaje działać prawidłowo ,wprost proporcjonalnie do wzrostu temperatury powietrza na zewnątrz. Kolejną istotną kwestią braku odprowadzania wilgoci jest tzw. ciąg wsteczny ,a pojawiający się przy niedrożności kanałów grawitacyjnych w instalacji który powoduje wręcz zwiększenie się poziomu wilgoci w obrębie pomieszczeń i materiałów narażonych na działanie grzybów i pleśni, gdyż powietrze , które nie ma gdzie się wydostać ,wraca z powrotem. Poziom tego zjawiska zwiększa się przy użytkowaniu urządzeń elektrycznych takich jak np. wyciągi (okapy) kuchenne ingerujące w grawitacyjne działanie wentylacji.


   Nieszczelności w obrębie więźby dachowej poddasza czyli folii paroprzepuszczalnej.

   Nieszczelność w obrębie folii paroizolacyjnej ,spowodowane jest niewłaściwym ułożeniem czy zużycie materiału przeciwwilgociowego. Skutkuje to przesiąkaniem wody na wełnę mineralną i drewniane elementy konstrukcyjne w tym przypadku poddasza domu ,stwarzając warunki do rozwoju pleśni i grzybów np. stroczka domowego. Zanim przystąpi się do deratyzacji , czyli odgrzybienia porażonych grzybem czy pleśnią ( białym nalotem ) materiałów drewnianych należy pozbyć się przyczyn w tym wypadku skraplania się wody na poddaszu czyli odtworzenie bariery paro-przepuszczalnej, wymiana fulli oraz osuszenie wełny mineralnej oraz demontaż płyt G-K ,jeśli również są zawilgocone czy zgrzybiałe.


   Brak impregnacji drewna - architektury drewnianej budynku, elewacji drewnianych domów

   impregnacja_drewna_i_konstrukcji_drewnianych_poddasza

   Po wietrzonym pomieszczeniu spowodowanym brakiem wentylacji i nieszczelnościach w obrębie okrycia dachu, brak impregnacji drewna to kolejny ważny czynnik powodujący powstawanie grzyba w obrębie konstrukcji drewnianych domu. Ponieważ drewno to materiał organiczny i nie prawidłowo zabezpieczony grzybieje i pleśnieje a co jest największą wadą drewna podczas pobierania wilgoci z otoczenia nie tylko się paczy ale dochodzi wręcz do skurczów , które mogą skutkować katastrofą budowlaną.

   Wilgotność drewna a odgrzybianie konstrukcji drewnianych poddasza nieużytkowego domu

   Wilgotność drewna ma niebagatelne znaczenie w procesie powstawania zagrzybienia i pleśni na konstrukcji drewnianych poddasza w domu. Trzeba zaznaczyć ,że drewno jak każdy inny materiał organiczny tego typu zależny jest od poziomu wilgoci otoczenia. Więc nie odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią pochodzącą np. z braku odpowiedniej wentylacji czy nieszczelności w obrębie konstrukcji dachowej czy nawet konstrukcje narażone na warunki atmosferyczne takie jak płoty, elewacja drewniana budynków, architektura ogrodowa, stolarka okienna i drzwiowa ,pobiera tyle wilgoci z zewnątrz ile mu jest potrzebne do wyrównania bilansu ,ponieważ w naturalnych warunkach ilość 80 % chroni je przed grzybami , pleśnią czy owadami ,więc są to naturalne warunki ochronne tego materiału organicznego. Aby nie pojawiły się na nim np. grzyb domowy właściwy drewno musi mieć odpowiednio niski poziom wilgoci przewidzianej przez normy budowlane a oscylujące w granicach 20 % wilgotności całej masy drewnianej.

   Typy grzybów pleśniowych atakujących drewno - konstrukcje drewnianą poddasza

   Typy grzybów pleśniowych atakujących drewno - konstrukcje drewnianą poddasza

   Aby w efektywny sposób pozbyć się zagrzybienia i pleśni w domu należy poznać typy grzybów najczęściej spotykanych na drewnie czy innych materiałach budowlanych pochodzenia organicznego.

   Grzyb domowy właściwy "łac. serpula lacrymas" znany również jako stroczek pospolity, jest jednym z najbardziej destrukcyjnych typów grzybów atakujących drewno. Można go spotkać na więźbie dachowej poddasza , stolarce domowej (okiennej i drzwiowej ) architekturze ogrodowej czy drewnianej elewacji budynków, czyli na jakichkolwiek drewnianych elementach konstrukcyjnych wykonanych z materiału organicznego jakim jest drewno. Głównym produktem ubocznym podczas rozkładu elementów drewnianych są mykotoksyny, groźne dla zdrowia związki toksyczne atakujące min. drogi oddechowe. Powierzchnia materiału drewnianego porażona stroczkiem domowym postępuje dosyć szybko, więc problem nie zdiagnozowany na czas, może doprowadzić do znacznego obniżenia właściwości nośnych ,konstrukcyjnych budynku, co w konsekwencji może doprowadzić do katastrofy budowlanej.

   grzyby z rodzaju podstawczaków - "łac. Ascomycetes"  są to drobnoustroje atakujące materiał drewniany w składach drewna nieobrobionego , którego wilgoć spada poniżej 80 % .

   Brunatny rozkład drewna jest najgroźniejszym rodzajem rozkładu organicznego a jest powodowany grzybem z rodzaju Basidiomycetes. Grzyby rodzaju podstawczaków atakują nieobrobione drewno o obniżonej wilgotności poniżej 80% ,czyli świeżo ścięte. Żywią się głównie celulozą rozkładając materiał na monocukry. Drewno składa się w 70 % z celulozy ,więc jest to szkielet materiału drewnianego ,który odpowiada za jego paramenty konstrukcyjne tak cenione w przemyśle budowlanym. Produktem biodegradacji jest duży udział ligniny (substancji łączącej ściany komórek drewna) i je udział sprawia ,że barwa drewna w początkowym etapie przybiera brunatną barwę ,w późniejszym traci swoje właściwości nośne ,pękając i rozsypując się na proszek.

   Odgrzybianie drewna czyli jak pozbyć się ( usuwanie ) grzyba i pleśni z konstrukcji drewnianej poddasza - drewnianych elewacji budynków

   Odgrzybianie_drewna_czyli_jak_pozbyc_sie_grzyba_i_plesni_z_konstrukcji_drewnianej_poddasza2

   Usługa odgrzybiania drewna w domu jest najlepszym wyjściem jeśli chce się pozbyć (usuwanie) pleśni z drewna czy to w obrębie konstrukcji drewnianej poddasza czy elewacji drewnianych domu. Istotną kwestią w przypadku odgrzybiania powierzchni drewnianych jest poprawa porowatości materiału na działanie środka odgrzybiającego, nie tylko w miejscach gdzie nastąpiło porażenie grzybem, ponieważ aby pozbyć się pleśni i grzyba w efektywny sposób należy przeprowadzić usługę na całej powierzchni. Skład mieszanki deratyzacyjnej jest tak dobrany,by usunąć zarodniki grzybów o zróżnicowanym profilu degradacji takich jak stroczek domowy czy z rodzaju podstawczaków powodujących najszybszy rozkład drewna. Wielokrotność oprysków uzależnione są oczywiście od wielkości porażonej powierzchni czy stopnia rozkładu np. konstrukcji dachu. Ostatnim i najważniejszym etapem odgrzybiania drewna jest jego zaimpregnowanie. Proces impregnacji ma na celu utrzymanie poziomu wilgotności materiału na poziomie około 20%, czyli takiej jaka jest bezpieczna aby nie pojawiły się na jej powierzchni zarodniki grzybni czy pleśni takich jak szara pleśń, sinizna drewna, brunatny rozkład konstrukcji drewnianych, grzyb domowy właściwy, stroczek. Prawidłowa impregnacja drewna, powoduje zabezpieczenie powierzchni przed ponownym zagrzybieniem.

   Jeśli masz problem z grzybem zadzwoń -  tel. 504 928 205 | odgrzybianie | Warszawa I okolice

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   dertyserwis
   Czas publikacji:
   środa, 05 lipca 2017 23:43
 • wtorek, 20 maja 2014
  • Zapobieganie zagrzybieniu w budownictwie

   Aby zminimalizować ryzyko zagrzybienia ,czyli wilgoci w budynku potrzeba wykonać dokładny audyt naszego budynku wiele prac możemy zrobić we własnym zakres, ale prace specjalistyczne należy powierzyć fachowcom.

    malowanie_grzyba

   • Jak najszybciej zlokalizować i naprawić nieszczelności w systemie wodno-kanalizacyjnym aby zapobiec zbieraniu się wody w przegrodach
   • Zwrócić uwagę na kondensację pary wodnej w budynku aby wyeliminować ten problem należ sprawdzić ściany pod kątem mostów termicznych
   • Sprawdzić sprawność wentylacji grawitacyjnej - regularnie czyścić kanały wentylacyjne i centrale, usprawniać cyrkulację powietrza w pomieszczeniach montując 'nawiewniki' i regularnie wietrzyć dom.
   • Nie wyziębiać budynku w sezonie zimowym zachować temperaturę ok 15C podczas naszej nieobecność
   • Regularnie czyścic () odgrzybiać i dezynfekować filtry i centrale klimatyzacyjne
   • Nie stosować wewnątrz mieszkań urządzeń generujących wilgoć jak nawilżacze i suszarki, lub skierować odpływ wilgotnego powietrza bezpośrednio do kanału wentylacyjnego.
   • Utrzymywanie wilgotności w pomieszczeniach w przedziale 35-55% (nie suszymy ubrań w domu!)
   • Wykonywanie oględzin dachu, piwnic i elewacji przynajmniej dwa razy w roku (szybka reakcja na każdą zmianę także zapach stęchlizny)
   • Szybkie osuszanie wilgotnych miejsc i małych zalań do 24 godzin
   • Regularne czyszczenie systemu rynnowego (zwłaszcza jesienią) pilnowanie by sprawnie odprowadzał wodę najlepiej do szamba, lub kanalizacji

   W razie widocznych objawów zagrzybienia proszę dzwonić pod nr 504 928 205 w celu ustalenia przyczyny i likwidacji problemu

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „Zapobieganie zagrzybieniu w budownictwie”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   dertyserwis
   Czas publikacji:
   wtorek, 20 maja 2014 16:52
 • środa, 26 marca 2014
 • sobota, 10 sierpnia 2013
 • wtorek, 12 marca 2013
  • Wilgoć i grzyb - czyli nieproszeni goście we domu

   Wilgotność względna w pomieszczeniu mieszkalnym powinna się mieścić w zakresie 40-60% przy temp. 20-22°C. Powyżej 70% wilgotności to warunki idealne do rozwoju grzybów.

   Zagrzybienie możliwe jest tylko w przypadku znacznego zawilgocenia ścian. W ścianach suchych grzyby nie rozwijają się. Prawie w każdej miejscowości możemy zauważyć budynki na których widać postępującą wilgoć.


   Przyczyną wilgoci i zagrzybienia jest:
   - brak izolacji,
   - zła izolacja,
   - izolacja o krótkiej żywotności,
   - zniszczona izolacja,
   - zniszczony system drenażowy (system odprowadzania wód gruntowych).

   Najczęstszym objawem zawilgocenia budynków jest pojawienie się na tynku plam i wykwitów. Do tego dochodzi uczucie wilgoci i zapach stęchlizny. Wszystko to ma podstawowy wpływ na stan zdrowia mieszkańców. Zarodniki grzybów i pleśni wpływają źle na układ odpornościowy człowieka. Jest to przyczyna zachorowań na wiele chorób takich jak: alergia, astma, choroby nowotworowe (według ostatnich badań statystycznych chorych na raka płuc wynika, że wszyscy w badanej grupie mieli w domu grzyba), reumatyzm, schizofrenia.  


   jedynym sposobem ochrony zdrowia mieszkańców przed skutkami zawilgocenia murów jest radykalne odcięcie dopływu wilgoci do ścian. Istnieje kilka nowoczesnych metod walki z wilgocią i grzybami. Metody te są rozwiązaniami bazującymi na najnowszych osiągnięciach fizyki i chemii. Jedną z nich jest osuszanie. Podczas tego procesu występują następujące zjawiska:
   - widoczne plamy wilgoci wywołane transportem soli,
   - zwiększona ilość odpadającego tynku spowodowana ciśnieniem krystalizacji soli,
   - powstawanie rys skurczowych na tynku,
   - oddzielanie się tapety od ścian,
   - znika zapach stęchlizny,
   - tynk wydaje pusty dźwięk.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   dertyserwis
   Czas publikacji:
   wtorek, 12 marca 2013 14:28